Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan M 72 Tieteellinen tutkimus ja kehittäminen *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2026
tammi-elokuu
2025
tammi-elokuu
TuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)4,7843.15276,1007.0501
Albania (AL)10.02
Antigua ja Barbuda (AG)31
Argentiina (AR)30.05520.0
Armenia (AM)25
Australia (AU)1490.18762570.3791
Azerbaidžan (AZ)20.07111
Bahrain (BH)1
Bangladesh (BD)450.0650.02
Barbados (BB)
Belgia (BE)1,5611.05842,9183.41,331
Belize (BZ)10.0
Bermuda (BM)1
Bolivia (BO)280.01
Bosnia ja Hertsegovina (BA)60.010.05
Brasilia (BR)400.030930.0544
Bulgaria (BG)200.025840.02
Chile (CL)40.0390222
Costa Rica (CR)200.070.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)40.0
Ecuador (EC)20.013
Egypti (EG)70.058555
El Salvador (SV)10.0
Espanja (ES)4400.35,2882960.34,649
Etelä-Afrikka (ZA)290.0831130.0369
Etelä-Korea (KR)1,5021.09601,0141.2699
Etelä-Sudan (SS)1
Filippiinit (PH)1070.1151660.2
Georgia (GE)10.011010.017
Ghana (GH)20.0
Guatemala (GT)10.0133
Honduras (HN)1312
Hongkong (HK)7280.5532560.1570
Indonesia (ID)410.060170.073
Intia (IN)3280.22,6141930.2442
Irak (IQ)16
Iran (IR)186238
Irlanti (IE)1900.12361490.2479
Islanti (IS)30.012330.092
Iso-Britannia (GB)3,6332.46,9322,5482.94,636
Israel (IL)550.0950910.12,059
Italia (IT)2,1161.41,3793800.42,790
Itävalta (AT)4390.32,2615150.6208
Japani (JP)6,7694.41,0591,0541.26,185
Jordania (JO)10.053
Kambodža (KH)250.04248
Kamerun (CM)10.07
Kanada (CA)7220.51,3144260.5167
Kap Verde (CV)1
Kazakstan (KZ)160.011
Kenia (KE)10.066135
Kiina (CN)75,20648.81,51824,26028.02,185
Kirgisian tasavalta (KG)25
Kolumbia (CO)30.0394314
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)35
Kreikka (GR)620.0845623
Kroatia (HR)90.01,64550.01,172
Kuwait (KW)281100.112
Kypros (CY)40.01761
Laos (LA)10.0
Latvia (LV)210.014610.0218
Libanon (LB)115
Libya (LY)19
Liechtenstein (LI)60.0150.0
Liettua (LT)1660.1126220.069
Luxemburg (LU)40.0112120.0102
Madagaskar (MG)10.0
Malesia (MY)6450.41648881.0284
Malta (MT)90.05737
Marokko (MA)120.021090.0
Mauritius (MU)2
Meksiko (MX)2490.29131760.2449
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)40.0
Moldova (MD)10.0109
Montenegro (ME)10.0
Mosambik (MZ)1
Myanmar (MM)90.091
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)40.0
Nepal (NP)10.0344
Nicaragua (NI)10.0
Nigeria (NG)80.011446
Norja (NO)1940.11,270950.1392
Norsunluurannikko (CI)10.0
Oman (OM)10.080
Pakistan (PK)160.01721
Panama (PA)10.02128
Paraguay (PY)10.051234
Peru (PE)140.0243196
Pohjois-Irlanti (XI)20.0
Pohjois-Makedonia (MK)200.0450.1
Portugali (PT)640.01170.0274
Puola (PL)3,8182.52,1891210.11,633
Qatar (QA)2413
Ranska (FR)1,4370.94,1401,3571.64,710
Romania (RO)1060.116810.0163
Ruanda (RW)7
Ruotsi (SE)8,3325.43,63614,67116.91,946
Saksa (DE)7,2874.76,5537,3128.46,036
Sambia (ZM)14
Saudi-Arabia (SA)521556
Senegal (SN)10.0
Serbia (XS)60.04291
Singapore (SG)1,5151.01,1832,1902.590
Slovakia (SK)210.022840.0122
Slovenia (SI)2470.21545620.6205
Somalia (SO)972
Sri Lanka (LK)90.05617
Sudan (SD)143
Sveitsi (CH)1,6801.11,6261,8562.12,160
Tadžikistan (TJ)149
Taiwan (TW)2,3711.51,5434250.52,803
Tanska (DK)9420.61271,6281.9120
Thaimaa (TH)3790.2561010.142
Trinidad ja Tobago (TT)10.03
Tunisia (TN)80.0320.0
Turkki (TR)840.1497510.1242
Tšekin tasavalta (CZ)1,6981.1874210.0802
Uganda (UG)6
Ukraina (UA)890.141810.072
Unkari (HU)2140.12671170.11,031
Uruguay (UY)20.03
Uusi-Seelanti (NZ)2420.2170.044
Uzbekistan (UZ)29
Valko-Venäjä (BY)10.0
Venezuela (VE)3
Venäjä (RU)210.01,657230.0801
Vietnam (VN)6380.41731780.2128
Viro (EE)2,0011.34021840.2688
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)30.0255153
Yhdysvallat (US)19,51212.73,75813,55215.63,410
kaikki maat yhteensä 154,091100.067,649100.0 86,654100.062,357100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot